10 nejčastějších otázek při výběru krbových kamen

Krbová kamna (2)

Jestli se zajímáte o koupi krbových kamen, možná se vám zdá, že se na vás valí informace ze všech stran. A není úplně jednoduché se v nich vyznat, zorientovat a na nic nezapomenout. Proto jsme pro vás připravili odpovědi na deset nejčastějších otázek ohledně výběru krbových kamen.

 

  1. Volně stojící nebo vložka?

Záleží na vašich preferencích. Volně stojící kamna jsou jednoduchá na instalaci a není problém je v případě potřeby přemístit. Jejich umístění je limitované pouze napojením na komín a bezpečným odstupem od hořlavých materiálů. Zabudování krbové vložky je náročnější, máte zde však více možností, jak si finální vzhled přizpůsobit svým představám.

 

  1. Zvládnu instalaci sám?

Průměrně zdatný kutil s odpovídajícím vybavením si s instalací krbových kamen poradí. Jenže je zde mnoho rizikových míst a činností, kde jediná malá chyba může mít za následek negativní vliv na funkci, životnost či ekonomickou stránku provozu. Naše doporučení je tedy jasné – přenechat ji odborníkům.

 Krbová kamna

  1. Mám si pořídit kamna s výměníkem?

Poměrně zásadní otázka, na kterou byste měli znát odpověď na začátku plánování dalších aktivit. Pokud vám jde o příležitostné zatopení a vyhřátí jedné místnosti, výměník nepotřebujete. Jestliže máte v plánu i ohřev vody, nebo distribuci tepla do dalších místností, tak se bez něj naopak neobejdete.

 

  1. Jaký výkon mají kamna mít?

Na tuto otázku se dá docela snadno a přesně odpovědět matematickým výpočtem. Stačí vynásobit objem vytápěné místnosti a energetickou ztrátu stavby a vyjde vám požadovaný výkon v kilowattech – a toho se držte. Neznáte-li hodnotu tepelné ztráty, použijte některou z obecných hodnot používaných pro různé druhy budov.

 

  1. Potřebuju externí přívod vzduchu?

Velmi dobrá otázka s ne úplně jednoznačnou univerzální odpovědí. Pokud dispozice vašeho bytu či domu neumožní ke kamnům přivést dostatek vzduchu, je externí přísun vzduchu nutností. Tady je ovšem na místě konzultace se zkušeným odborníkem.

 Krbová kamna (3)

  1. Co budu ještě potřebovat?

Po velmi krátké době zjistíte, že kolem krbu je pořád co dělat. A ne všechny doprovodné činnosti lze efektivně zvládat s běžným domácím vybavením. Proto je opravdu výhodné si ke krbu pořídit alespoň základní sadu na čištění a údržbu krbů. Jako další možnost máte například zásobníky na dřevo, nebo vysavač popela.

 

  1. Dřevo, uhlí, nebo pelety?

Většina uživatelů krbů nedá dopustit na dobře vysušené, nejlépe dubové či bukové dřevo. Najdete ovšem i mnoho zastánců průmyslově vyráběných pelet. Oproti tomu uhlí je spíše na ústupu, navíc se nejedná o úplně ideální topivo do moderních krbových kamen.

 

  1. Hodí se krbová kamna do kuchyně?

Na vytápění a ohřev vzduchu rozhodně ano. Pro vaření, smažení a pečení však ne. Existuje však řada krbových kamen vybavených plotnou – ty už se k tomuto účelu hodí mnohem víc. Pokud máte tedy v plánu využít kamna i na vaření, poohlédněte se v této kategorii.

 Krbová kamna (4)

  1. V čem spočívá péče o kamna?

Nejedná se o nic složitého – základem je pravidelné čištění a kontrola stavu kamen. To zvládnete v pohodě sami. Minimálně jednou ročně byste však měli přivolat na důkladnou kontrolu odborníka. Také si nezapomeňte nastudovat, které zákonné kontroly a jejich lhůty se vašich kamen týkají.

 

  1. Jaká je životnost krbových kamen?

Trvanlivost krbových kamen se odvíjí od jejich jakosti a péče, kterou jim budete věnovat. Pokud si koupíte kvalitní kamna, necháte si je odborně nainstalovat, dodržíte pokyny výrobce a budete pečlivě dbát na jejich údržbu, není vůbec vyloučeno, že vám vydrží víc jak dvacet let.