Možná vám tato otázka bude připadat poněkud zvláštní a nepatřičná, ale opak je pravdou. Pokud nechcete dřív nebo později řešit problémy při revizi, propálenou podlahu, nebo rovnou volat hasiče, měli byste se jakožto stávající či budoucí majitelé krbových kamen zamyslet i nad tímto bodem.
Bezpečnost především
I tato mince má jako obvykle dvě strany. Začneme tou důležitější a podstatnější – bezpečností provozu krbových kamen. Zkrátka a dobře, pod každým krbem i kamny musí být nehořlavá, izolační podložka o patřičné síle i rozloze. Stran rozlohy se nemusíte striktně držet zákonných požadavků, vezměte v potaz i to, že uhlíky z kamen mohou vyskakovat pěkně daleko, prach a saze ještě dál, nehledě na škody způsobené bytelným polínkem, které vám vypadlo z ruky na novou podlahu.
Na druhém místě vzhled
I vzhled hraje určitou roli a ani tady se nemusíte bát velkých kompromisů. I podložku pod krb můžete vybrat podle okolního interiéru či vašeho vkusu. Jaké jsou tedy možnosti, z čeho můžete vybírat?
Plech, sklo, kámen…
Asi nejklasičtějším materiálem je v tomto případě obyčejný plech. Je levný, jednoduchý na zpracování do různých tvarů a lze na něj aplikovat různé povrchové úpravy.
Alternativou může být poněkud dražší tvrzené sklo, které oproti plechu působí elegantněji, přitom je velmi pevné a takřka nezničitelné. I zde lze pořídit různé varianty od průhledných desek po ty barevné. Obě varianty pak lze obvykle doplnit a vylepšit různými lištami, podložkami a těsněním. Příznivci přírodních materiálů jistě ocení podložky z kamene, žuly či mramoru. Ty jsou více robustní, v interiéru dominantní, lehce udržovatelné a navíc na nich nevadí nějaká ta šmouho nebo odřenina, která by například u skla působila rušivě a nepatřičně.
A nakonec poněkud rustikální styl pro kutily a chalupáře – proč si koneckonců nepořídit podložku pod krb z dlažby nebo pálených cihel? V každém případě ale vždy dbejte na to, aby takové podložení odpovídalo všem bezpečnostním požadavkům.