Na téma, jak postavit kamna, by se dala napsat kniha. Nebo spíš několik knih. S podtituly jako „Jak postavit kamna, aby nespadla“, „Jak postavit kamna, aby topila“ nebo „Jak postavit kamna a nevyhořet“. Stavba kamen má zkrátka spoustu zádrhelů a nástrah, na druhou stranu to není nic nemožného.
Víte co od kamen chcete?
A budeme se opět opakovat, všechno začíná a končí s dobrým návrhem. Jak budou kamna vypadat, kde budou stát, z čeho budou vyrobená a jaký budou mít výkon. Čili potřebujeme vědět, jak často je budeme používat, kolik místností mají vytopit, zda nám budou též ohřívat vodu a podobně.
Tohle všechno zásadně ovlivňuje i jejich rozměry, polohu, vedení komína, přívod externího vzduchu v případě nízkoenergetických domů a další věci. Tudíž je dobré mít jasno hned od začátku. A pokud nejste opravdu odborník, konzultujte a raďte se. Včas oslovený a přizvaný zkušený kamnář vám ušetří nemalé komplikace a investice s dodatečnými opravami a úpravami. Není nic horšího, než kvůli banální chybě připravit dobrá kamna o výkon, nebo zkracovat jejich životnost.
Kvalitní kamna z kvalitního materiálu
Krom samotného projektu je dále třeba dbát na správný výběr materiálu. Rozhodně se zde nevyplatí šetřit, právě naopak. Kvalitní žáruvzdorné tvarovky, které dobře udržují a následně vypouští sálavé teplo, vám ušetří nemalé náklady za vytápění. Poctivá izolace vám zase zajistí bezpečný provoz. Opět ale pozor na předepsané rozměry izolačních přepážek a odizolovaných ploch, můžou vám zejména v malých prostorách zásadně ovlivnit možnosti pro výstavbu kamen a samotné základové desky.
Na dokončovací práce je zase třeba použít pouze k tomu určené materiály a prostředky, čili: kamnářské omítky, malty, těsnící šňůry a podobně. Jenom tehdy budou kamna opravdu sloužit dle vašich představ a zároveň dostojíte všem bezpečnostním požadavkům a normám.