Správné skladování dřeva na topení je velice důležité. Nestačí dřevo jen dovézt, nebo posekat a pak z něj odebírat. Existují určité zásady, kterých je radno se držet pokud chcete, aby dřevo dobře a vydatně hořelo a aby bylo vůbec k topení použitelné. To leckdo podceňuje, a proto si pár nejdůležitějších podmínek vhodného skladování dřeva připomeneme.
Suché dřevo je základ
I každého laika a začátečníka napadne, že nejlépe hoří dobře proschlé dřevo. Ostatně asi každý ví, co se stane, když na oheň dáte mokré polínko. Než z něho oheň svým žárem a vysokou teplotou "udělá" použitelné topivo, tak dlouho prská, kouří a nevydává skoro žádné teplo. Tedy nic, co bychom při zatápění uvítali. Pomoc je snadná, provedení složitější. Stačí totiž nechat dřevo řádně proschnout, což ovšem u vetší zásoby dřeva znamená optimálně dva roky schnutí ve vhodných skladovacích podmínkách.
Kde dřevo skladovat?
Nejlepší místo na schnutí paliva je takové, kde budete mít dřevo chráněné před deštěm, abnormálním vlhkem a zároveň bude vzdušné a dobře větrané. Perfektní je tudíž k tomu určený dřevník, čili nějaká kůlna, nebo přístřešek, kam můžete naskládat naštípané či nařezané dřevo. Čím menší kusy totiž budete skladovat, tím lépe. Nejlepší je tedy k vyschnutí skládat kusy dřeva v takové formě, jaké je budete později používat na topení. A ještě jednou je třeba zdůraznit, že obzvlášť důležitý je přístup vzduchu a to ze všech stran. Dřevo proto nepokládejte přímo na zem, připravte si nějaké rošty nebo jednoduché palety, které zajistí větrání i zespodu. Také přikrývání plachtou by měla být až ta poslední možnost. I když vám do kůlny zatéká, pár kapek deště nadělá méně škod, než permanentní zamezení přístupu čerstvého vzduchu.
Není dřevo jako dřevo
Závěrem ještě jedna rada – v úvodu jsme zmínili optimální dobu pro sušení dřeva dva roky. Pokud vám zásobu tvoří výhradně měkké dřevo, pravděpodobně budete moci čas vysušení zkrátit takřka na polovinu, u dřeva tvrdého se držte raději oněch dvou let. A jako třešnička na dortu vám jistě přijde vhod vkusný doplněk ke krbu v podobě praktického zásobníku na dřevo. Tak budete mít dobře vysušené dřevo vždy po ruce.