Pro někoho rituál, pro někoho každodenní rutina. Tak či tak, při zatápění v krbových kamnech se dá udělat spousta zbytečných chyb. Ať už z nešikovnosti, neopatrnosti, nebo prosté neznalosti. A to je škoda, protože tím jednak ztrácíme čas a mnohdy také negativně ovlivňujeme další hoření v kamnech.
Žádný učený z nebe nespadl
Zejména u nových kamen můžete nesprávným zatápěním ovlivnit jejich výkon a efektivitu. Nepodceňujte tedy návody a doporučení výrobce stran množství a materiálu pro topení. Pokud nejste první majitel a máte tu možnost, je ideální se zkušenější osoby doptat, jaký postup je nejlepší. Jinak budete odsouzeni k metodě pokus / omyl, což nemusí být příjemné vám, ani kamnům.
Podpalovač není ostuda
Použití podpůrných prostředků, jako jsou průmyslově vyráběné podpalovače také není žádná hanba. Od toho je koneckonců máme a pokud nám ušetří čas a námahu, proč je nepoužít. Jen si opět dejte pozor, ať kamnům spíše neuškodíte a kupujte pouze kvalitní, vhodné podpalovače. A časem si můžete připravit domácí variantu například z vysušených pilin, nebo olejem napuštěných třísek – osvědčených návodů a tipů najdete na internetu jistě dost.
Připravte si dobré dřevo
Dobré dřevo na podpal za vás udělá půl práce, takže jeho přípravu nepodceňujte a věnujte mu čas a péči. Také zde platí jasná pravidla. Na rozdělání ohně je nejlepší měkké dřevo – v podstatě všechny jehličnany a z listnatých stromů nejčastěji lípa či topol. Dřevo by samozřejmě mělo být řádné proschlé a naštípané a nařezané na vhodnou velikost, což vám opět ušetří spoustu práce.
Se dřevem si pohrajte
Možná se budete divit, ale i samotné uspořádání dřeva a třísek v topeništi vám dokáže hodně pomoci. Je vcelku jedno, jestli materiál na zatápění navrstvíte na sebe, nebo postavíte malou pagodu. Klidně si najděte vlastní způsob, který vám bude vyhovovat a který se vám osvědčí. Důležité je, aby dřevo mělo dostatek prostoru a vzduchu k hoření. A i zde platí, že méně je někdy více – chce to zkrátka trochu zkušeností a najít si ten správný styl.
Využívejte regulaci vzduchu
Drtivá většina kamen disponuje systémem pro přívod vzduchu a jeho regulaci. Pro správné topení je v podstatě nutné ho používat a samotné zatápění není výjimkou. Při rozdělávání ohně je totiž nejlepší mít přívod vzduchu naplno otevřený a teprve po rozhoření ho eliminovat pouze na sekundární okruh. Jen pokud si to tento postup osvojíte a naučíte se ho využívat, můžete topení na vašich kamnech považovat za plnohodnotné a efektivní.
Ale hlavně si nic nedělejte z případných neúspěchů – zejména jako začátečníci si nic nedělejte z toho, že vám podpal nevyjde na poprvé. Cvik a praxe dělá i při zatápění v krbových kamnech zázraky. Pokud i nadále Vás trápí nějaká otázka, neváhejte a kontaktujte nás!