Každý, komu se kamna na dřevo starají o vytápění domu, se určitě minimálně jednou potýkal s touto myšlenkou a úkolem. A obzvlášť v mrazivých dnech je více než příjemné se probouzet alespoň do mírného tepla a nemuset během noci vstávat a přikládat. Většina lidí se totiž smíří s variantou nočního přikládání, nebo vstávání do zimy. Udržet v kamnech oheň po celou noc totiž není vůbec jednoduché a někomu se to bohužel nepodaří nikdy. Chce to totiž hodně praxe, dobrá kamna a znalost několika základních pouček.
Zvládnou to vaše kamna?
Abyste z potenciálu vašich kamen mohli vyždímat maximum, včetně co nejdelší doby hoření, musíte mít kamna v perfektní kondici. To znamená především dobře vyčištěná, bez defektů a netěsností. Zároveň byste měli také dokonale znát a osvojit si regulaci vzduchu, která je pro dosažení co nejdelší doby hoření nezbytná. Efektivní přivádění vzduchu do topeniště má zásadní vliv na průběh a tím pádem i délku hoření.
Připravte si dobré dřevo.
Vhodné topivo je základ. Opět musíte vědět, čím můžete topit a jakou velikostí polen jste limitováni. Mějte na mysli, že nejlépe a nejdéle hoří optimálně vysušené, tvrdé dřevo. Mokré dřevo má znatelně menší výhřevnost a měkké dřevo hoří zase moc rychle, proto ho v tomto případě používejte jen nezbytné množství na zátop. A raději se vůbec vyhněte jehličnanům – ty sice v kamnech krásně pukají a provoní vám celý dům, ale díky vyššímu obsahu pryskyřice se nehodí na pomalé hoření.
Pagoda nebo pyramida?
Ano, řeč je o skládání polen do topeniště. A právě zde přichází ke slovu ona zručnost a zkušenost. Mezi polínky nesmíte nechávat moc velké mezery, které vedou k příliš velkému rozhoření. Zároveň ale musíte nechat oheň dýchat, aby vás ráno místo teplých kamen nevítalo pár studených, ohořelých polen. Obecně se má zato, že optimální je naskládat vetší polena spíše těsněji k sobě a zatápět od vršku – oheň se pak bude šířit pomaleji a efektivněji. Na druhou stranu je ale třeba si uvědomit, že pokud ve snaze dosáhnout co nejvyššího času hoření nacpete kamna k prasknutí, moc si nepomůžete a vašim kamnům už vůbec ne.
Další vychytávky
Udržet v kamnech oheň po celou noc bez nutnosti přikládání je tedy docela věda a tak trochu alchymie. Pokud to vaše kamna dovolují, můžete si pomoci také použitím pelet a briket s prodlouženým hořením, případně zainvestovat do sofistikovaného zařízení pro automatické přikládání v předem určených intervalech. Mnoho lidí ovšem tuto možnost nemá a tak se musíme často spolehnout na svoje ruce a zkušenosti. S trochou snahy, úsilí a možná i malinko štěstí však můžete i v tomto případě dosáhnout velkých úspěchů. Pokud i nadále Vás trápí nějaká otázka, neváhejte a kontaktujte nás!