Odpověď na úvodní otázku je velice, velice jednoduchá. Krb se musí vybrat tak, aby byl výkonný, úsporný, jednoduchý na obsluhu a údržbu, skoro nic nestál, dobře vypadal a dlouho vydržel. Smutným faktem je bohužel to, že takový krb patrně neexistuje (pokud o takovém víte, dejte nám prosím vědět) a kdyby takový někdo dokázal vyrobit, patrně by položil trh krbů a krbových vložek na lopatky.
Něco za něco
Jak už to tak v životě bývá, i výběr krbu je otázkou priorit a kompromisů. Jinak budete vybírat krb pro osamělé víkendové pobyty na chatě, krbovou vložku pro vytápění domu pětičlenné rodiny a krbová kamna do vaší nové kuchyně. Výběr není v žádném případ radno uspěchat a je třeba zvážit veškeré okolnosti, požadavky a očekávání.
Kde, kdy a jak se bude topit?
Základem je si ujasnit, co o krbu očekáváme a jak ho bude zatěžovat. Je třeba vědět, kolik místností budete vytápět, jak často, jaké jsou energetické vlastnosti domu, ve kterém krb bude, zda se spokojíte s teplým vzduchem, nebo chcete mít podchycený i ohřev vody. Tyto rozhodnutí vás totiž pravděpodobně postaví před volbu mezi teplovodní, nebo teplovzdušnou topnou soustavu. A s tím následně souvisí rozsah a náročnost konstrukčních, případně projektových úprav a celkových nákladů.
Měřitelný parametr vyplývající z výše uvedeného je pak výkon krbu, nebo krbové vložky. Ten je třeba zvolit přesně, aby byl proces vytápění optimální.
Dejte na kvalitu
Při výběru a procházení nabídek myslete na to, že krb je dlouhodobá investice a není radno na něm šetřit. Nákup si dobře rozmyslete, zjistěte co nejvíce informací a pokud možno volte z řad renomovaných výrobců a dodavatelů, kteří používají osvědčené a kvalitní materiály a komponenty. A konečně, při výběru se nespoléhejte jen na svůj rozum a peněženku, ale také oči a srdce. Krb je pořádný kus krásného „nábytku“ a jako takový by se vám měl především líbit.