Čištění krbových kamen je věc zdánlivě banální, ale může mít až překvapivý vliv na pozdější topení a provoz kamen vůbec. A to jak v pozitivním, tak i negativním slova smyslu. A je přitom potřeba dbát několika jednoduchých zásad a krbovým kamnům dát potřebnou péči.
Začněte u topení
Správnou prevencí si ušetříte mnoho pozdější práce. Pokud nebudete krb používat pro spalování zbytkového odpadu, ušetříte ho nadměrného zanášení nepříjemnými nečistotami, které jdou na rozdíl od „čistého“ popela a sazí jen velmi těžko vyčistit. Naopak, používáním kvalitního topiva budete minimalizovat následné čistění v nejvyšší možné míře. A ač to zní nepopulárně, zkuste si udělat z čištění krbu pravidelnou součást úklidu domácnosti. Krb potřebuje péči a čištění ideálně dvakrát do týdne, samozřejmě v závislosti na jeho velikosti a frekvenci topení. Samostatnou kapitolou je pak úklid a čištění před zahájením a po ukončení topné sezóny. V tomto případě je krom opravdu důkladného vyčištění na místě taky kontrola a prohlídka veškerých komponent krbu.
Využijte nabízených služeb
Když už jsme nakousli téma kontroly dostupných části, s čištěním těch nedostupných může být problém. Řeč je pochopitelně o komínu, kouřovodech a veškerých jiných vnitřních zařízení. Ale právě tam dochází často ke vzniku problémů se správným spalováním a funkčností krbu. V tomto případě neváhejte a zavolejte na pomoc odborníka, který si i s tímto úkolem poradí. Řadu věcí pochopitelně zvládnete sami – i tady si ale můžete ulehčit práci. Na vnější čištění postačí obvykle horká voda a jemný hadřík, v případě odolnějších nečistot udělá dobrou službu i obyčejné mýdlo. Jestliže ale budete chtít použít chemické čisticí prostředky, pořiďte si ty, které jsou přímo určené pro čištění krbového příslušenství.
A rozhodně uvažujte nad nějakou pěknou sadou na čištění kamen, s bytelnou lopatkou, kvalitním kartáčem nebo pohrabáčem vám úklid vám půjde lépe od ruky a krom toho dobře vypadá. A třeba takový vysavač popela odvede opravdu skvělou práci.