Jak vyčistit krbové sklo

sklo1

Aby nám krby či krbová kamna přinášela dlouhodobě ten správný užitek, musíme se o ně pravidelně starat. Vybírání popela, úklid plochy kolem krbu a čištění krbového skla jsou tři základní věci, které s provozem a údržbou krbu úzce souvisí. Popel nabereme lopatkou nebo vysajeme speciálním vysavačem na popel, úklid plochy kolem krbu zvládneme také. Jak ale vyčistit krbové sklo tak, aby bylo opravdu čisté, nepoškrábalo se a zůstalo čisté pokud možno co nejdéle? Pojďme se na to podívat.

Čištění krbového skla popelem

sklio2

Přestože se to může zdát na první pohled i úsměvné, čištění krbového skla popelem patří k nejjednodušším, nejlevnějším a zejména nejvhodnějším řešením. Co k tomu potřebujete? Pouze nějaký jemný ubrousek, případně savý novinový papír a „jemný popel“, vzniklý pálením dřeva, dřevěných briket či pelet. Najdeme ho obvykle pod roštem či na dně krbu.

Čištění provádíme tak, že suchý ubrousek namočíme do jemného popela a jemnými krouživými pohyby opatrně čistíme sklo, přičemž ubrousky i popel střídáme. Na poslední dočištění použijeme již pouze čisté ubrousky bez popela.

Čištění krbového skla saponátem

sklo3

Saponátem lze krbové sklo vyčistit poměrně stejně dobře jako popelem, zde již ale musíme saponát nejprve pořídit a čištění je tak nákladnější.

Čištění provádíme tak, že na neabrazivní stranu houbičky nanášíme saponát, kterým sklo vyčistíme, a nakonec důkladně vyleštíme čistým a suchým hadříkem, který nepouští chlupy.

Čištění krbového skla speciálními čističi

sko4

Speciální čističe na krbová skla dnes pořídíte v každé drogerii či domácích potřebách. Jsou nejčastěji ve formě sprejů či gelů.

Čištění probíhá nanesením přípravku na sklo, kde se nechá několik minut působit. Poté stačí sklo opláchnout vodou, případně otřít vlhkým hadříkem. Na závěr opět použijte čistý a suchý hadřík či ubrousek, kterým sklo doleštíte.