Krb, nebo krbová kamna k chatám a chalupám tak nějak patří, na tom se jistě většina z nás shodne. Mají své osobité kouzlo i praktické využití, takže otázka „Jaký vybrat krb na chatu?“ není vůbec od věci. Jenže takový krb má obvykle velký vliv do bydlení, takže je třeba se na tuto investici a změnu dobře připravit.
Jaký bude účel krbu?
Pokud si chcete do rekreačního objektu pořídit krb, nebo krbová kamna, musíte v prvé řadě vědět, co od nich očekáváte a jaký bude jejich hlavní úkol. Jestli vám jde především o živý oheň a krb bude sloužit spíš coby dekorace a designový prvek, máte o poznání jednodušší úkol. Na trhu jsou k dostání spousty variant designu, materiálu i velikostí; spousta firem navíc dokáže vyrobit krb na míru dle vašich požadavků.
Zajímavou variantou jsou pak takzvané biokrby, které spalují bio líh a neprodukují žádné spaliny a nečistoty. Jejich umístění je možné prakticky kdykoliv a obejdou se i bez komínu, větší údržby a náročné instalace.
Topení, ohřev, vaření…
Pravděpodobnější varianta ovšem je, že budete chtít mít z krbu také nějaký užitek – přinejmenším teplo, možná teplou vodu a případně také třeba prostor na vaření. V tom případě se ale už musíte zamyslet, co od krbu očekáváte a jaké jsou vaše možnosti.
V případě, že se jedná o novostavbu, je potřeba takovýto zdroj tepla zahrnout do stavební a projektové dokumentace a také cenové kalkulace. Pokud se ale chystáte umístit krbová kamna do stávající chaty, musíte si dobře rozmyslet, kolik místností chcete vytápět, jaký materiál budete používat pro topení, jestli se bude jednat o sezónní vytápění, nebo celoroční provoz a samozřejmě také to, jestli budou potřeba větší stavební úpravy.
Krb nebo vložka?
Od toho se pak odvíjí také typ krbu, který si pořídíte. Můžete jednoduše zvolit klasický otevřený krb, který vám ale příliš tepla nezajistí a navíc se musíte smířit s větším nepořádkem a zakouřenými prostory. Elegantnějším a výhodnějším řešením je pak uzavřený krb, nebo krbová vložka, která je sice náročnější na vestavbu, ale může se už jednat o plnohodnotný zdroj tepla pro ohřev vzduchu a vody. Opravdovou lahůdkou pak můžou být bytelná kachlová kamna, která vám můžou posloužit jednak jako dominantní a neotřelý prvek místnosti a jednak také jako zařízení pro vaření a již zmíněný ohřev vzduchu a vody.
Možnosti vytápění
U způsobu vytápění a zajištění teplé vody se sluší více zastavit. Pakliže chcete tuto možnost využívat, musíte na to být bezpodmínečně připraveni. Kromě kamen či krbu s teplovzdušným nebo teplovodním výměníkem musíte mít příslušné rozvody a pamatovat na potřebné příslušenství, jako jsou ventily, pojistky a čerpadla, takže se nejedná o jednoduchou a finančně nenáročnou akci. V žádném případě vás však nechceme od tohoto rozhodnutí odrazovat – pokud ale nejste odborníci, je nutné potřebné akce zkonzultovat a probrat se zkušenější osobou.