I když oba typy topidel mají stejnou funkci, tedy vytápění, oba mají drobné odlišnosti. Ať už jde o výkon, náročnost na komín a prostor nebo způsob vytápění. Všechny tyto odlišnosti mohou být zrovna u Vás klíčové a jejich opomenutí při plánování stavby může znamenat zbytečné finanční výdaje. Jaké faktory byste tedy měli mít při výběru na paměti?
Výkon
Při výběru musíme dbát na minimální, nominální a maximální výkon, kterých topivo dosahuje. V rozmezí minimálního a maximálního výkonu můžeme krb či kamna regulovat a na nominální výkon kamna či krb pracují při optimálních podmínkách. Kdybychom dosahovali nižších výkonů, krb či kamna budou dehtovat a naopak, kdybychom se snažili dosáhnout vyšších výkonů, krb či kamna přetopíme. Proto je nejlepší, aby potřebný výkon stanovil odborník.
Prostor
Kamna mají sice omezenou akumulační schopnost, ale dostatečný výkon na malé ploše. Jsou tedy vhodná do domů s centrálním topením pro přechodné období či „dotápění“ a do chat, chalup, kdy je nutné rychle objekt vyhřát. U krbu si můžete způsob vytápění vašeho domu zvolit. Od minimální akumulační schopností až po tu maximální. Dalším důležitým faktorem je průměr komína a jeho úprava. Kdy je vyšší finanční náročnost stavby komínu pro krbovou vložku než pro kamna.
Montáž
Co se týče montáže kamen, je velmi jednoduchá a časově nenáročná, kdy kamna pořídíme a postavíme na vhodnou podložku, dále je jen pomocí rour a kolen zaústíme do komína. U krbu je to poněkud náročnější jak u montáže, tak i u údržby a výměny topidla. U krbu je potřeba usazení krbové vložky a její zaústění do komína plus montáž obestavby. Montáž krbové stavebnice trvá přibližně 1 den, stavěného krbu i 4 dny. Dalším důležitým faktorem jsou finanční náklady na pořízení a instalaci. Ty u kamen jsou mnohem nižší v porovnání s krbem. Ke krbové vložce je totiž třeba i obestavba včetně materiálu a práce, či potřebná úprava komína.