Něco málo z kamnářského lexikonu

lex1

Kamnářství je jedno z nejstarších řemesel vůbec. Vzniklo specializací a pozdějším osamostatněním od hrnčířské profese. Na našem území se výroba a stavba prvních kachlových kamen začala rozšiřovat v 15. století, ale mohli si je dovolit pouze ti nejbohatší. Pojďme si přiblížit některé základní pojmy z tohoto dávného řemesla.

Kachlová kamna

lex2

V dnešní době jsou považována za nejvyšší konstrukční stupeň kamen na dřevo. Povrch je většinou z glazurované keramiky a odtud pramení i název kachlová kamna. Topeniště je vždy uzavřené a optimálně využívá horké spaliny spalovacího prostoru. Nejčastěji jsou nabízeny s dvířky se sklokeramickým průhledovým oknem.

Kamnový kachel

lex3

Pokud myslíte, že kachle jsou obyčejné dlaždice podobné těm, co máte například v koupelně, jste na velkém omylu. Kamnové kachle jsou vyrobené ze speciální keramické hmoty, která dobře reguluje průtok tepla a akumuluje. Na povrchu tak nebývají horké. Možná vás překvapí, že nejstarší kachle mívaly hrncovitý tvar a vznikaly z hliněných nádob, které se zatlačovaly do hrubé kostry kamen, vytvořených z tvárné hlíny.

Komín

lex4

Každý ví, co je to komín a jak vypadá, tak proč o něm píšeme? Stavba komína je totiž nedílnou součástí správně fungujícího krbu či kamen a podléhá důkladným a přesným výpočtům. Při jeho stavbě je potřeba myslet na mnoho věcí, jako například správná výška či jeho průměr tak, aby docházelo ke správnému odtahu topných plynů směrem vzhůru.

Komínový tah

lex5

Jde o důležitý přírodní jev, který vzniká v důsledku rozdílu mezi venkovní teplotou a teplotou uvnitř místnosti. Pokud je teplota venku nižší než uvnitř místnosti, kouř díky podtlaku stoupá vzhůru. V létě ale naopak mohou nastat situace, kdy vzniká přetlak, a to díky tomu, že teplota u hlavy komína je díky zahřátí sluncem vyšší než teplota v místnosti, resp. u vstupu do komína.

Pokud vás zajímají další informace z oboru kamnářství, sledujte pravidelně další naše články na toto téma.