Nevyhazujte dřevěný popel – víte jak ho využít?

11

Češi jsou známí jako národ kutilů, chalupářů a zahrádkářů. Pokud se i vy mezi ně počítáte a k tomu si alespoň občas zatopíte v krbu, nebo kamnech, zbystřete – poradíme vám, jak tyto koníčky vhodně a výhodně skloubit. Řeč bude o popelu, který nemusí jít z kamen rovnou do popelnice (i když jeho název k tomu svádí). Tento „odpad“ můžete ještě mnoha způsoby zužitkovat a kromě tepla a pohody získat ještě něco navíc.

 

S popelem na zahrádku

Věděli jste například, že popel vám může prokázat velkou službu na vaší zahradě, zahrádce, nebo i v truhlících a květináčích na balkóně? Pokud spalujete kvalitní dřevo bez umělých příměsí, v jeho popelu se skrývá stejně tak kvalitní přírodní hnojivo pro vaši zeleninu, ovoce a okrasné květiny. Pozor ale na rostliny, které potřebují spíše kyselou půdu (například vřesy či azalky) – těm byste se popelem příliš nezavděčili. Díky vysokému obsahu vápníku, draslíku, hořčíku a fosforu se ale jinak jedná o velmi kvalitní hnojící materiál. Ať už pro přímé hnojení, nebo jako přídavek ke kompostování.

12

Čisticí prostředek

Babičky a dědečkové z venkova by jistě nebyli překvapeni, tím, že popel lze úspěšně použít jako čisticí prostředek. Naředěný trochou vody, vmíchaný do podoby řídké kaše se skvěle hodí na leštění nejrůznějších povrchů – například skla krbových kamen můžete vyčistit právě tímto jednoduchým čisticím prostředkem. Nezapomeňte ale používat opravdu jemný popel bez větších pevných částic, mohlo by snadno dojít k nežádoucímu poškrábání povrchu.

 

Ochrana před ledovkou

Další využití, které se leckterým z nás vybaví, je použití popela coby posypového materiálu v případě náledí. Tento materiál dnes častěji nahrazuje posypová sůl, či drobný štěrk, ale dobrou službu odvede právě i popel. Na rozdíl od leštění povrchu, k tomuto účelu můžete použít i hrubší strukturu. V zimě tak můžete při vynášení popela z kamen zároveň udělat chodník před domem, nebo příjezdovou cestu bezpečnější. A navíc zcela ekologickou cestou!

9

Přírodní pohlcovač pachů

Co vás však možná překvapí, je docela opomíjená a neznámá vlastnost dřevěného popela. Tou je schopnost efektivně pohlcovat pachy a vlhkost. Nejedná se sice o doplněk do obývacího pokoje, nebo ložnice, ale třeba ve sklepě, dílně, garáži, či kůlně se může hodit. Stačí nechat pár lopatek v kbelíku nebo misce a výsledek se dostaví – pach zatuchliny a nepříjemnou vlhkost sice neodstraní úplně, ale rozhodně může pomoci.