Pojem mangal pochází ze středního východu a lze jím označit jak samotnou sváteční událost, tak grilování jako takové. Etymologie slova se váže k arabskému manqal = přenosný ohřívač či barbecue. Slovem Mangal lze také označit společné setkání rodiny či přátel na zahradě, nebo při pikniku . Nejrozšířenější je v kavkazské kuchyni. V Izraeli představuje Mangal jakýsi Den nezávislosti, který je typický přejídáním se a je také doprovázen zpěvem.
Využití v kuchyni: od masa až k vegetariánské stravě
Základem pro grilování na tomto grilu je dřevěné uhlí . Aby se maso nepřipékalo, je vhodné, potřít rošt cibulí, které byla naložena v oleji. Tento typ grilu se používá zejména ke grilování steaků, hamburgerů a kebabů. I vegetariáni si však přijdou na své. Na grilu totiž lze samozřejmě opékat a grilovat i veškeré druhy zeleniny.
Základní rozdíly
Oproti klasickému grilu, lze v mangalu opékat maso i bez roštu, čímž je zajištěna lepší kvalita masa. Na mangalu nemusíte pouze grilovat, lze také maso i zeleninu vařit či zapékat.
Využití mangalu v Čechách
Pokud byste chtěli vidět mangal v praxi, možné to je například v restauraci Leyla, která se nachází v Českém Krumlově. Zde se totiž kromě tradiční české kuchyně zabývají i kuchyní kavkazskou . Vybírat tak můžete z nejrůznějších kebabů, salátů, pilavů či dolmy. Celkový dojem restaurace dotváří rožeň uprostřed, na němž jsou připravovány jednotlivé pokrmy přímo před zraky zákazníků. Restaurace používá k přípravě pokrmů vysoce kvalitní sezónní suroviny a značnou část zaujímají také Bio produkty. Restaurace ctí mnoho regionálních ázerbájdžánských tradic vaření, a tak si můžete být jisti, že jídlo zde pro vás bude gastronomickým zážitkem. A druhá pobočka této restaurace sídlí také v Lipně nad Vltavou, kde ve stejnojmenném hotelu Leyla. Určitě uvítáte horké a šťavnaté maso přímo z ohně po velmi náročném sportovním nebo odpočinkovém dni.