Tak jako s autem jezdíme na pravidelné technické kontroly a sami sebe necháváme „proklepnout“ lékaři všech možných specializací, tak i krbové vložky potřebují pravidelnou kontrolu a revizi. Přesněji řečeno, potřebuje ji krbová vložka i její majitel. Krb proto, aby dobře a bezpečně fungoval, majitel proto, aby mohl krb dobře a bezpečně využívat.
Neznalost zákona neomlouvá
Tento zodpovědný a rozumný majitel krom toho také učiní zadost zákonným povinnostem, které se ho týkají. Konkrétně se jedná o požadavky zákona číslo 201/2012 sbírky, známého též jako zákona o ochraně ovzduší. V něm se mimo jiné dočteme, že příslušnou revizi musí mít všechny tepelné zdroje napojené na otopnou soustavu a disponující příkonem větším než 10 kW - a to minimálně každé tři roky. Samozřejmostí je pak prvotní revize před uvedením krbu, krbové vložky nebo krbových kamen do provozu.
Kdo může?
A co je vlastně potřeba pro získání potvrzení o úspěšné revizi udělat? V prvé řadě najít a pozvat si odborně způsobilou osobu, která je oprávněná tyto revize provádět. Některé to možná zklame nebo překvapí, ale sebešikovnější řemeslník a kutil vám s revizí krbové vložky nepomůže, dokud není řádně proškolen nejen ze všeobecných požadavků a předpisů, ale také z technických parametrů a provozních náležitostí těch konkrétních krbů a kamen, na kterých má být revize provedena. Jedná se tedy zpravidla o službu placenou. Na druhou stranu, zjistí-li kontrola, že si topíte v krbu bez platné revize, můžete být rázem chudší až o dvacet tisíc korun (v případě firmy se bavíme až o padesátitisícové pokutě).
Nepříjemné následky
Leckdo by mohl namítnout, že kontrolora člověk nepotká jak je rok dlouhý a pokud se nenajde závistivý soused, namátková kontrola nás pravděpodobně nepotká. To je sice pravda, věc má ale i jinou stránku. Pokud člověkem nepohne celosvětová snaha o snižování emisí, je dobré si uvědomit, že revize může odhalit nesprávné fungování kamen, jejich zanášení a tím pádem nebezpečný a zbytečné drahý provoz. A v neposlední řadě, potvrzení o revizi, bude jako první zajímat pojišťovnu v případě vyšetřování škody způsobené krbem, kamny či krbovou vložkou.
Tak tedy rozum do hrsti a hurá na revizi.