Stavba krbu – co je třeba vědět a znát?

stavba1

Krb tvořil již od nepaměti přirozené centrum většiny lidských obydlí. Krb byl po dlouhá staletí nepostradatelný pro vytápění i vaření a tvořil také střed společenských aktivit obyvatel. V dnešní době převzaly do značné míry funkce krbu spojené s vařením a vytápěním jiné zdroje, o to více ale nabyla na významu jejich funkce estetická. Čas relaxace u hořícího krbu ve společnosti blízkých, přátel nebo jen skleničky dobrého vína je dnes ceněný stejně jako v minulosti. Co ale stavba takového krbu obnáší?

Stavba krbu svépomocí

Ke stavbě krbu lze přistoupit dvěma způsoby, buď lze stavbou pověřit profesionální firmu a bez starostí si počkat na výsledek, nebo se do její realizace pustit svépomocí. Obtíže a úskalí druhého jmenovaného způsobu jsou v takovém případě vykoupeny nenahraditelným pocitem z dobře provedené práce vlastníma rukama.

Co je potřeba

st2

Stavba každého domácího krbu vždy vyžaduje kvalitně zpracovaný projekt, je nutno mít na paměti, že pravý krb vždy zasahuje přímo do konstrukce domu, minimálně prostřednictvím svého komínu. Právě ten je koneckonců základním prvkem celé stavby. Jeho poloha do velké míry určuje mimo jiné i umístění krbu. Při stavbě krbu je samozřejmě třeba věnovat pozornost i dalším věcem, zásadní je zajištění dostatečného přívodu vzduchu do krbové vložky či obestavby. Ani nákup krbové vložky se neobejde bez pečlivého výběru. Následuje dokoupení obkladových desek, komínové klapky a dalších částí i doplňků.

Stavba krbu svépomocí má i svá rizika

st3

Rozhodnete-li se ke stavbě krbu svépomocí, mějte na paměti i její rizika. Špatný výběr nebo provedení stavby může způsobit přehřívání nebo naopak nedostatečné vytápění interiéru, v extrémním případě může dokonce znamenat i značná bezpečnostní rizika. Věnujte proto přípravě projektu dostatečnou pozornost, posezení u plápolajícího krbu za to rozhodně stojí!