Jelikož nás v příštích měsících čekají převážně chladné dny, nezřídka s minusovými teplotami, je dobré si připomenout co zařídit, než začnete topit. Nebo jinými slovy, jak připravit svůj krb nebo kamna na topnou sezónu. Taková příprava vám totiž významně usnadní topení a ušetří nemalou finanční částku.
Co zvládneme sami
Řadu činností zvládnete v pohodě sami. Základem je důkladný úklid, jak zvenčí, tak zevnitř. Pokud jste to neudělali už při skončení minulé topné sezóny, pořádně vyčistěte vnitřní prostory kamen či krbu. Usazených sazí se nezbavíte úplně lehce, vybavte se proto časem, trpělivostí a dobrými čisticími prostředky. U těch se obzvlášť rozmyslete, jaké použijete. Nejlepší budou pochopitelně ty určené na údržbu s čistění kamen a krbů. U těch ostatních riskujete nedokonalé vyčištění, vznik zápachu při topení, nebo poškození některých součástek krbu.
Aby všechno sedělo a lícovalo
Při nebo po úklidu se také zaměřte na kontrolu technické stránky. Nenechte se zmást a uklidnit tím, že krb přes léto „jen stál“. I tak se může stát, že se vydrolí těsnění, šrouby povolí a roury se dostanou mimo optimální pozici. Takže abyste nebyli při prvním zatopení nemile překvapení, dejte si práci a veškeré spoje a těsnicí plochy zkontrolujte. Pokud nemáte svépomocí postavený krb, pomoci vám může doporučení nebo přímo návod výrobce.
Na co pozvat odborníka
Nezapomeňte ale, že některé části krbu a kamen jsou běžným uživatelům nepřístupné. Stejně tak jako existují závady, které odborné oko neodhalí. A to není radno podceňovat, proto si v předepsaných intervalech nezapomeňte domluvit návštěvu kominíka, nebo jiné, odborně způsobilé osoby, která kontrolu a přípravu krbu a kamen dotáhne do zdárného konce.
A rada závěrem – nezapomeňte, že touto dobou byste měli mít už připravené dostatečné zásoby kvalitního paliva. Bez toho topnou sezónu také odstartovat nelze.