Z hodin fyziky si možná pamatujeme, že účinnost je obecně definovaná jako poměr celkového výkonu a celkového příkonu a obvykle je vyjádřena v procentech. V případě účinnosti krbových kamen je to stejná poučka, jen s tou změnou, že porovnáváme výkon a příkon tepelný.
Jednoduchou úvahou si pak odvodíme, že ideální krbová kamna se budou pyšnit účinností rovnající se stům procentům. Bohužel, takové účinnosti se v praktickém životě nedá dosáhnout, neboť je nepříznivě ovlivněna mnoha jinými faktory. Stále je to ale jeden z hlavních parametrů, dle kterého by se měl řídit náš výběr krbových kamen.
Jak ovlivnit účinnost krbových kamen?
Účinnost krbových kamen je dána především jejich konstrukcí a použitými materiály. Důležitá je i správná instalace a usazení v pokoji či zástavbě. To jsou ale věci dané výrobcem, které koncový uživatel nemá moc šanci ovlivnit. Něco jiného je pak samotné topení a údržba krbu.
Bavíme-li se o topení s dřevem, nejideálnější je používat tvrdší, optimálně vysušené dřevo s vlhkostí do 20%. Vlhčí dřevo vám krom nižšího účinku při spalování bude zanášet komín, což opět povede k slabší účinnosti.
Při pravidelné údržbě se pak zaměřte také na kontrolu těsnosti spár a stavu těsnění vůbec. Každý nekontrolovaný únik tepla je nežádoucí a pro vás neekonomický. To platí i o zateplení a izolaci celého domu, která jde v ruku v ruce s výslednou účinností krbu.
Účinnější = dražší?
Je pravdou, že výrobci a prodejci kamen a krbů si za vyšší účinnost nechávají rádi zaplatit. Není ale třeba se slepě řídit deklarovanými procenty účinnosti. Vždy by mělo jít o rozumný kompromis s ostatními parametry a brát v potaz celou stavbu, ve které bude krb umístěn. Jinými slovy, je nejlépe si nechat poradit – na sezónní víkendové vytápění chaty se bude hodit jiný typ krbu, než do celoročně obývané, nízkoenergetické novostavby.