ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ KRBŮ – JAK NA TO?

Praskající oheň, vůně spálené pryskyřice a příjemné teplo jsou jistě jedny z hlavních benefitů krbů a krbových kamen. Avšak jak známo, každá legrace něco stojí a také o krby je potřeba se řádně starat. Jednak kvůli zachování příjemného vzhledu, ale zejména pro zajištění správného fungování a dosažení deklarované životnosti.

Pravidelně a pečlivě

Úklid a čištění krbu je třeba provádět pravidelně a pečlivě. Intervaly těchto úkonů se mohou lišit dle typu krbu a frekvence topení, při aktivním používání by se ale měly počítat v řádu dnů. Jinak samozřejmě platí známé pravidlo, že čím déle necháme krb bez vyčištění, tím více práce dám dá potom ho uvést do uspokojivého stavu.

Zvláštní pozornost a péči potom věnujte kontrole a ošetření krbu před zahájením a po ukončení topné sezóny. Můžete si tak ušetřit spoustu problémů a starostí pro další období. A stran plánování ještě připomínáme, že každoroční revize komína musí být provedena oprávněnou osobou. A stejně tak byste měli přenechat větší zásahy a složitější opravy povolaným odborníkům.

2

Nepodceňujte vybavení

I laikům musí být jasné, že čištění krbu nebude desetiminutová záležitost, ze které vyváznete bez poskvrnky; spíše naopak. Proto stojí určitě za zvážení se vybavit vhodnými pomůckami a přípravky. S těmi bude čištění efektivní a zároveň šetrné vůči krbu i vám samotným. Mezi takové pomůcky patří určitě vysavač na popel a saze, bytelný kartáč, ohnivzdorný tmel a čisticí prostředky.

Postup čištění

Samotné čištění není nijak složité a brzy si jistě najdete svůj osvědčený postup a metody. V prvé řadě vždy z krbu vyjměte pevné zbytky, popel a saze (zde důrazně nedoporučujeme používat běžný domácí vysavač, nemuselo by to pro něj vůbec skončit dobře). Připečené spáleniny odstraňte kartáčem, nikdy se je ale nesnažte odsekat, nebo oklepat, snadno byste mohli krb poškodit.

1

S vnitřkem krbu si jinak příliš starostí dělat nemusíte, využijte ale úklid a čištění také k tomu, abyste zkontrolovali, případně vyměnili těsnění, mechanické součástky a vyzdívku. Například takové šamotové cihly rády praskají, ale dokud se nezačnou drolit, stačí praskliny vyspárovat tmelem. Všímejte si také anomálií v množství, konzistenci a barvě sazí a popela, nebo nadměrného opotřebení součástek. Mohou predikovat závažnější problém, který díky všímavosti můžete odhalit už v začátku.

Větším oříškem bývá vyčištění skla dvířek či průzoru. A právě tady oceníte speciální čističe, díky kterým vám půjde práce lépe od ruky. A jen pro jistotu připomínáme, že do čištění se pusťte pouze tehdy, když jste si jistí, že je krb dokonale zchladlý, jinak riskujete nepříjemné popáleniny. A jsme přesvědčeni, že poznáte, že se správným přístupem není úklid a čištění krbu ničím složitým.