Vytopit celý dům jedním krbem nebo kamny není už dnes takový problém. Vytopit ho ale dobře a ekonomicky už dá trochu práce a důkladného plánování. Pokud ale nic nepodceníte, výsledek vás může velmi mile překvapit. V případě vytápění domu z jednoho místa hovoříme o takzvaném ústředním, nebo dálkovém topení. To může být realizováno pomocí radiátorů, podlahovým (případně stěnovým) vytápěním, nebo přímo teplým vzduchem vháněným do místnosti.
Bez výměníku se neobejdete
Pokud to s vytápěním celého domu myslíte vážně, těžko se obejdete bez výměníku na teplý vzduch, či vodu. Ten první vám zajistí distribuci teplého vzduchu na vytápění, s teplovodním výměníkem můžete krom vody na topení pomýšlet i na ohřev užitkové vody. Což je sice univerzální řešení, vyžaduje ale složitější technické zásahy a více bezpečnostních prvků proti přehřátí nebo přetlaku. Vyjde tak dráž a vzhledem k pomalejšímu náběhu teplot se spíše hodí pro dlouhodobě obývané objekty.
A aby bylo topení s výměníkem opravdu komfortní, zvažte pořízení akumulačního zásobníku, ze kterého lze čerpat teplo i po vyhasnutí v ohništi, což se třeba nad chladným ránem může znamenitě hodit. A co byste rozhodně neměli opomenout, je vyřešení záložního zdroje pro případ výpadku elektřiny.
Plánujte a počítejte
Je rozdíl, zda chcete takové vytápění realizovat v rámci rekonstrukce stávající stavby, nebo jako součást projektu stavby nového domu.
V prvním případě počítejte se spoustou nástrah a komplikací, kdy budete muset zvolit řešení, které bude kompromisem mezi vašimi požadavky a tím, co vám stavba umožňuje. V případě druhém máte výhodu a volnější ruce. V každém případě ale věnujte návrhu vytápěcího systému dostatečný prostor a pozornost. Není to vůbec hračka a závisí na spoustě okolností: patří sem nejen objem vytápěných místností, ale i jejich rozmístění, celkový stav domu, průměr a výška komínu a mnoho dalších parametrů, se kterými by vám měli pomoci opravdoví odborníci.