Máte-li to štěstí a disponujete prostornější zahradou nebo dvorkem, byl by až hřích tento kousek země neosadit pohodlným posezením, útulnou pergolou a…zahradním krbem, nejlépe vybaveným šikovnou udírnou. Využití takového krbu je vskutku široké a najde uplatnění po celý rok. Všednodenní posezení u otevřeného ohně, opékání špekáčků, příprava netradičních obědů a večeří, pořádání oslav a v neposlední řadě svátek všech gurmánů, uzení. A co víc, stavba zahradního krbu s udírnou rozhodně nepatří mezi nejsložitější a nejnákladnější stavby. Jak tedy na to?
Plán na stavbu krbu s udírnou
U staveb svépomocí je příjemné to, že jste vázání v podstatě jen dostupným místem (třeba i do venkovní kuchyně, kterou zvládnete také svépomocí), technologickými možnostmi a vytyčeným rozpočtem. Stran designu, tvarů a barev můžete zcela popustit uzdu svojí fantazii. Ale i když nepatříte ke zdatným konstruktérům, není na škodu si připravit alespoň zevrubný plánek se základními rozměry. Bude se vám lépe nakupovat materiál a nářadí, zdít a nebudete překvapeni nečekanými překážkami v podobě střechy, zdi nebo trámu. Aby byl krb co k čemu, měla by jeho vnitřní rozměry tvořit krychle (kvádr je pochopitelně také povolen) o hraně alespoň 0,5 metru, výška komína by se měla vyšplhat nejlépe někam ke třem metrům.
Bezpečnost především
A ačkoliv je stavba krbu s udírnou svépomocí příjemnou víkendovou zábavou, nesmíme zapomínat na určité bezpečnostní zásady. Jistě nechceme, aby se uzení či grilování zvrtlo v ošetřování popálenin, nebo likvidaci požáru. Pro tu část krbu, která je v bezprostředním kontaktu s vysokými teplotami používejte zásadně šamotové cihly, pokud nemáte stavbu dokonale chráněnou před vodou a vlhkem vůbec, sáhněte u zbytku stavby po nenasákavých cihlách a v žádném případě nezapomeňte na bytelné základy s nehořlavým podkladem krbu.
Odměnou vám pak budiž příjemné chvíle strávené u rozpáleného krbu a nádherná vůně uzených dobrot.