Spousta lidí nachází i dnes zalíbení v klasických zděných kamnech. Na pohled vypadají velice pěkně a bývají nepřehlédnutelnou dominantou každé místnosti. Krom toho je lze využít i z praktického hlediska, například na vaření, ohřev vody, nebo jako relaxační prvek, u kterého se za chladných večerů můžete příjemně ohřát.
Dobrý výkon, příjemný vzhled
Pokud jsou dobře vyrobená (tudíž dimenzovaná na požadovaný výkon a frekvenci topení), podávají stabilní a poměrně vysoký výkon a za použití správných materiálů můžou mít skvělé akumulační vlastnosti. To znamená, že i po vyhasnutí v topeništi jsou schopni do prostoru uvolňovat nahromaděné, sálavé teplo.
Od moderních krbů s vložkou, se kterými se lze v současnosti nejčastěji setkat, se liší svojí konstrukcí. Jejich jádro tedy netvoří kovová vložka, nýbrž je vyzděno speciálními žáruvzdornými cihlami. Tím pádem umožňují již zmíněné, velice dobré vstřebávání a uchovávání tepla. Krom toho je možné jejich vzhled zvenčí doladit kachlemi, obložením, římsami a jinými prvky. Mají tudíž velký potenciál jako designový doplněk kuchyně, pokoje nebo zahradního posezení. Jako topivo nejčastěji a nejlépe poslouží správně vysušené, kvalitní dřevo, takže ani jejich provozování vás po finanční stránce nijak zvlášť citelně nezasáhne - jen je potřeba zajistit dostatečné zásoby, správné skladování a zvolit ideální interval přikládání.
Pár nevýhod…
Všechna tyto pozitiva a benefity jsou vyváženy několika vlastnostmi, na které je třeba si dát pozor a zvážit je. Zděné jádro není tolik stabilní a pevné jako ocelová nebo litinová vložka, tudíž je třeba dbát na pravidelné kontroly a případné opravy. Také jejich hmotnost a rozměry bývají zpravidla větší, tudíž je nutné s tím dobře počítat a vyčlenit si pro jejich stavbu dostatek prostoru a zkontrolovat nosnost podlahy. Stále však platí, že se jedná v mnoha ohledech o výbornou volbu při výběru zdroje tepla a teplé vody.